627-17W2624-7TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W2624-7TE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
627-C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Gender :
Male
Contact Form :
Package :
Tray
Contact Material :
Copper
Contact Finish :
Gold
Shell Plating :
Tin
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Wire Gauge :
Contact Type :
Coax and Signal
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
627-17W
Number of Positions :
17 Position
Mounting Angle :
Vertical
Color :
Black
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Insulation :
Insulated
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Termination :
Solder
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Mounting Style :
Threaded Standoff
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Rows :
2
Termination Style :
Solder Cup
Product Status :
Active
Contact Arrangement :
17W2
Ingress Protection :
Datasheets
627-17W2624-7TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-7TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W2624-7TE pinout, 627-17W2624-7TE datasheet PDF, 627-17W2624-7TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-7TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Coax and Signal Solder 3 (DB, B) - 17W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W2624-7TE Overview
627-17W2624-7TE Features
627-C series
627-17W2624-7TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2624-7TE D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP