627-17W2624-7T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W2624-7T5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Form :
Contact Finish :
Gold
Shell Plating :
Tin
Shell Material :
Steel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Color :
Black
Termination Style :
Solder Cup
Insulation :
Insulated
Product Status :
Active
Voltage Rating :
125 V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Ingress Protection :
Termination :
Solder
Base Product Number :
627-17W
Gender :
Male
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
17 Position
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Rows :
2
Series :
627-C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating (Amps) :
Package :
Tray
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Angle :
Vertical
Contact Arrangement :
17W2
Mounting Style :
THREADED INSERT
Backset Spacing :
Contact Type :
Coax and Signal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
627-17W2624-7T5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-7T5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W2624-7T5 pinout, 627-17W2624-7T5 datasheet PDF, 627-17W2624-7T5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-7T5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Coax and Signal Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W2624-7T5 Overview
627-17W2624-7T5 Features
627-C series
627-17W2624-7T5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2624-7T5 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP