627-17W2624-7NB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W2624-7NB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Mounting Style :
THREADED INSERT
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Finish :
Gold
Series :
627-C
Mounting Angle :
Vertical
Contact Form :
Contact Material :
Copper
Shell Material :
Steel
Contact Arrangement :
17W2
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Features :
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
627-17W
Contact Type :
Coax and Signal
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Plating :
Nickel
Gender :
Male
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
Package :
Tray
Ingress Protection :
Number of Positions :
17 Position
Backset Spacing :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Wire Gauge :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Insulation :
Insulated
Termination Style :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
627-17W2624-7NB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-7NB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-17W2624-7NB pinout, 627-17W2624-7NB datasheet PDF, 627-17W2624-7NB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-7NB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Coax and Signal Solder 3 (DB, B) - 17W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W2624-7NB Overview
627-17W2624-7NB Features
627-C series
627-17W2624-7NB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2624-7NB D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP