627-17W2624-5T6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W2624-5T6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Package :
Tray
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Series :
627-C
Base Product Number :
627-17W
Contact Type :
Coax and Signal
Number of Rows :
2
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Mounting Style :
Threaded Standoff
Termination Style :
Solder Cup
Termination :
Solder
Contact Form :
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub, Combo
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Backset Spacing :
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Shell Plating :
Tin
Mounting Angle :
Vertical
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Material :
Copper
Color :
Black
Gender :
Male
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Contact Plating :
Gold
Insulation :
Insulated
Number of Positions :
17 Position
Shell Material :
Steel
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Voltage Rating :
125 V
Contact Arrangement :
17W2
Datasheets
627-17W2624-5T6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-5T6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-17W2624-5T6 pinout, 627-17W2624-5T6 datasheet PDF, 627-17W2624-5T6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-5T6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Coax and Signal Solder 3 (DB, B) - 17W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W2624-5T6 Overview
627-17W2624-5T6 Features
627-C series
627-17W2624-5T6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2624-5T6 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP