627-17W2624-5NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W2624-5NC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
627-C
Contact Arrangement :
17W2
Color :
Black
Contact Material :
Copper
Mounting Style :
Threaded Standoff
Features :
Grounding Indents, Shielded
Backset Spacing :
Insulation :
Insulated
Mounting Angle :
Vertical
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Wire Gauge :
Number of Positions :
17 Position
Contact Type :
Coax and Signal
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Material :
Steel
Termination :
Solder
Product Status :
Active
Package :
Tray
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
125 V
Ingress Protection :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Contact Form :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Base Product Number :
627-17W
Shell Plating :
Nickel
Gender :
Male
Termination Style :
Solder Cup
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Datasheets
627-17W2624-5NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-5NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-17W2624-5NC pinout, 627-17W2624-5NC datasheet PDF, 627-17W2624-5NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-5NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Coax and Signal Solder 3 (DB, B) - 17W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W2624-5NC Overview
627-17W2624-5NC Features
627-C series
627-17W2624-5NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2624-5NC D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP