627-17W2624-2T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W2624-2T1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Style :
Through Hole
Shell Material :
Steel
Product Status :
Active
Voltage Rating :
125 V
Color :
Black
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Plating :
Gold
Wire Gauge :
Contact Arrangement :
17W2
Contact Form :
Gender :
Male
Current Rating :
20 A
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination :
Solder
Contact Material :
Copper
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Grounding Indents, Shielded
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows :
2
Series :
627-C
Number of Positions :
17 Position
Ingress Protection :
Contact Type :
Signal and Power
Mounting Angle :
Vertical
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Solder Cup
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
627-17W
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Shell Plating :
Tin
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Insulation :
Insulated
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
627-17W2624-2T1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-2T1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-17W2624-2T1 pinout, 627-17W2624-2T1 datasheet PDF, 627-17W2624-2T1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-2T1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W2624-2T1 Overview
627-17W2624-2T1 Features
627-C series
627-17W2624-2T1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2624-2T1 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP