627-17W2624-2N2
Mfr.Part #
627-17W2624-2N2
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Mounting Style :
THREADED INSERT
Backset Spacing :
Shell Plating :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions :
17 Position
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Type :
Signal and Power
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Voltage Rating :
125 V
UL94 V-0
Current Rating :
20 A
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Termination :
Solder
Datasheets
627-17W2624-2N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-2N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W2624-2N2 pinout, 627-17W2624-2N2 datasheet PDF, 627-17W2624-2N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2624-2N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W2624-2N2 Overview
627-17W2624-2N2 Features
627-C series
627-17W2624-2N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2624-2N2 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP