627-17W2622-5T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W2622-5T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Tray
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Insulation :
Insulated
Mounting Style :
THREADED INSERT
Backset Spacing :
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Steel
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Features :
Grounding Indents, Shielded
Termination Style :
Solder Tail
Shell Plating :
Tin
Contact Form :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
Mounting Angle :
Vertical
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
17 Position
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge :
Contact Arrangement :
17W2
Current Rating (Amps) :
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Product Status :
Active
Base Product Number :
627-17W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Gender :
Male
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Material :
Copper
Color :
Black
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
627-C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Type :
Coax and Signal
Datasheets
627-17W2622-5T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2622-5T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W2622-5T2 pinout, 627-17W2622-5T2 datasheet PDF, 627-17W2622-5T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2622-5T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Coax and Signal Solder Cup 3 (DB, B) - 17W2 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W2622-5T2 Overview
627-17W2622-5T2 Features
627-C series
627-17W2622-5T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2622-5T2 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP