627-17W2622-1N2
Mfr.Part #
627-17W2622-1N2
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS SLDR CUP
Number of Positions :
17 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Termination Style :
Solder Tail
Features :
Grounding Indents, Shielded
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
Current Rating :
10 A
Contact Type :
Signal and Power
Mounting Style :
THREADED INSERT
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Shell Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
627-17W2622-1N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2622-1N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-17W2622-1N2 pinout, 627-17W2622-1N2 datasheet PDF, 627-17W2622-1N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2622-1N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 3 (DB, B) - 17W2 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W2622-1N2 Overview
627-17W2622-1N2 Features
627-C series
627-17W2622-1N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2622-1N2 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP