627-17W2224-5N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W2224-5N5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
Color :
Black
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Backset Spacing :
Product Status :
Active
Gender :
Male
Insulation :
Insulated
Contact Material :
Copper
Shell Material :
Steel
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Voltage Rating :
125 V
Current Rating (Amps) :
Mounting Type :
Through Hole
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Wire Gauge :
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Mounting Angle :
Vertical
Mounting Style :
THREADED INSERT
Base Product Number :
627-17W
Contact Type :
Coax and Signal
Termination Style :
Solder Cup
Series :
627-C
Package :
Tray
Contact Arrangement :
17W2
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
17 Position
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
627-17W2224-5N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2224-5N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-17W2224-5N5 pinout, 627-17W2224-5N5 datasheet PDF, 627-17W2224-5N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2224-5N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Coax and Signal Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W2224-5N5 Overview
627-17W2224-5N5 Features
627-C series
627-17W2224-5N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2224-5N5 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP