627-17W2224-4N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W2224-4N1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material :
Steel
Shell Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
Solder Cup
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Color :
Black
Ingress Protection :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Series :
627-C
Wire Gauge :
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Contact Form :
Voltage Rating :
125 V
Mounting Angle :
Vertical
Mounting Style :
Through Hole
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish :
Gold
Base Product Number :
627-17W
Insulation :
Insulated
Current Rating :
40 A
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tray
Contact Arrangement :
17W2
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
17 Position
Backset Spacing :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Product Status :
Active
Features :
Grounding Indents, Shielded
Datasheets
627-17W2224-4N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2224-4N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-17W2224-4N1 pinout, 627-17W2224-4N1 datasheet PDF, 627-17W2224-4N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2224-4N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W2224-4N1 Overview
627-17W2224-4N1 Features
627-C series
627-17W2224-4N1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2224-4N1 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP