627-17W2224-1N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W2224-1N1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
2
Number of Positions :
17 (15 + 2 Power)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Power
Voltage Rating :
125V
Series :
627-C
Contact Form :
Package :
Tray
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Ingress Protection :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Backset Spacing :
Base Product Number :
627-17W
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Product Status :
Active
Wire Gauge :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Datasheets
627-17W2224-1N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2224-1N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W2224-1N1 pinout, 627-17W2224-1N1 datasheet PDF, 627-17W2224-1N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2224-1N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-17W2224-1N1
627-17W2224-1N1 Overview
627-17W2224-1N1 Features
627-C series
627-17W2224-1N1 Applications
There are a lot of EDAC
627-17W2224-1N1 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP