627-17W2222-3N1
Mfr.Part #
627-17W2222-3N1
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS SLDR CUP
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Material :
Copper
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Backset Spacing :
Voltage Rating :
125 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Arrangement :
17W2
Insulation :
Insulated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
17 Position
UL94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Style :
Through Hole
Current Rating :
30 A
Shell Material :
Steel
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Nickel
Contact Form :
Datasheets
627-17W2222-3N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2222-3N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-17W2222-3N1 pinout, 627-17W2222-3N1 datasheet PDF, 627-17W2222-3N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2222-3N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-17W2222-3N1
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 3 (DB, B) - 17W2 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W2222-3N1 Overview
627-17W2222-3N1 Features
627-C series
627-17W2222-3N1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2222-3N1 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP