627-17W2222-1NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W2222-1NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tray
Current Rating :
10 A
Number of Rows :
2
Color :
Black
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Plating :
Nickel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Finish :
Gold
Termination Style :
Solder Tail
Voltage Rating :
125 V
Contact Material :
Copper
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Angle :
Vertical
Ingress Protection :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Material :
Steel
Base Product Number :
627-17W
Contact Arrangement :
17W2
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Contact Form :
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
627-C
Product Status :
Active
Insulation :
Insulated
Contact Type :
Signal and Power
Number of Positions :
17 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness :
Flash
Gender :
Male
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Backset Spacing :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Datasheets
627-17W2222-1NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2222-1NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W2222-1NA pinout, 627-17W2222-1NA datasheet PDF, 627-17W2222-1NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W2222-1NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-17W2222-1NA
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 3 (DB, B) - 17W2 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W2222-1NA Overview
627-17W2222-1NA Features
627-C series
627-17W2222-1NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W2222-1NA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP