627-13W6624-3TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W6624-3TE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
627-13W
Ingress Protection :
Contact Material :
Copper
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Plating :
Tin
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Finish :
Gold
Mounting Style :
Threaded Standoff
Current Rating :
30 A
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Contact Type :
Signal and Power
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Backset Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Color :
Black
Termination :
Solder
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Contact Arrangement :
13W6
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
13 Position
Series :
627-C
Mounting Angle :
Vertical
Product Status :
Active
Contact Form :
Insulation :
Insulated
Voltage Rating :
125 V
Wire Gauge :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material :
Steel
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Package :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination Style :
Solder Cup
Datasheets
627-13W6624-3TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6624-3TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-13W6624-3TE pinout, 627-13W6624-3TE datasheet PDF, 627-13W6624-3TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6624-3TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W6624-3TE
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 13W6 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-13W6624-3TE Overview
627-13W6624-3TE Features
627-C series
627-13W6624-3TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W6624-3TE D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP