627-13W6624-2TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W6624-2TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Arrangement :
13W6
Backset Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tray
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Shell Material :
Steel
Voltage Rating :
125 V
Wire Gauge :
Contact Material :
Copper
Insulation :
Insulated
Contact Form :
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Termination Style :
Solder Cup
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
20 A
Gender :
Male
Number of Positions :
13 Position
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Features :
Grounding Indents, Shielded
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
627-13W
Mounting Angle :
Vertical
Shell Plating :
Tin
Series :
627-C
Color :
Black
Flange Feature :
Board Side (M3)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Type :
Signal and Power
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Datasheets
627-13W6624-2TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6624-2TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-13W6624-2TB pinout, 627-13W6624-2TB datasheet PDF, 627-13W6624-2TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6624-2TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W6624-2TB
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 13W6 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-13W6624-2TB Overview
627-13W6624-2TB Features
627-C series
627-13W6624-2TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W6624-2TB D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP