627-13W6624-2N6
Mfr.Part #
627-13W6624-2N6
Description
CONN D-SUB PLUG 13P PNL MNT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating :
20 A
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Voltage Rating :
125 V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
13 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Mounting Style :
Threaded Standoff
Datasheets
627-13W6624-2N6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6624-2N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-13W6624-2N6 pinout, 627-13W6624-2N6 datasheet PDF, 627-13W6624-2N6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6624-2N6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W6624-2N6
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 13W6 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-13W6624-2N6 Overview
627-13W6624-2N6 Features
627-C series
627-13W6624-2N6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W6624-2N6 D-Sub Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP