627-13W6622-2TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W6622-2TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Termination Style :
Solder Tail
Mounting Angle :
Vertical
Contact Material :
Copper
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Gender :
Male
Color :
Black
Series :
627-C
Termination :
Solder Cup
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Arrangement :
13W6
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Style :
THREADED INSERT
Package :
Tray
Flange Feature :
Board Side (M3)
Shell Material :
Steel
Voltage Rating :
125 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Rows :
2
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
20 A
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Insulation :
Insulated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Type :
Signal and Power
Base Product Number :
627-13W
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
D-Sub, Combo
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Plating :
Tin
Number of Positions :
13 Position
Datasheets
627-13W6622-2TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6622-2TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-13W6622-2TA pinout, 627-13W6622-2TA datasheet PDF, 627-13W6622-2TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6622-2TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W6622-2TA
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 4 (DC, C) - 13W6 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Tin Plated
627-13W6622-2TA Overview
627-13W6622-2TA Features
627-C series
627-13W6622-2TA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W6622-2TA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP