627-13W6622-2N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W6622-2N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub, Combo
Ingress Protection :
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Form :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Color :
Black
Number of Rows :
2
Wire Gauge :
Shell Material :
Steel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Plating :
Nickel
Product Status :
Active
Number of Positions :
13 Position
Current Rating :
20 A
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Angle :
Vertical
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Termination :
Solder Cup
Contact Arrangement :
13W6
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Gender :
Male
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Mounting Style :
THREADED INSERT
Termination Style :
Solder Tail
Base Product Number :
627-13W
Series :
627-C
Insulation :
Insulated
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Datasheets
627-13W6622-2N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6622-2N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-13W6622-2N2 pinout, 627-13W6622-2N2 datasheet PDF, 627-13W6622-2N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6622-2N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W6622-2N2
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 4 (DC, C) - 13W6 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-13W6622-2N2 Overview
627-13W6622-2N2 Features
627-C series
627-13W6622-2N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W6622-2N2 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP