627-13W6224-4NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W6224-4NC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Termination Style :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
125 V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
40 A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Contact Plating :
Gold
Contact Form :
Base Product Number :
627-13W
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Insulation :
Insulated
Ingress Protection :
Contact Arrangement :
13W6
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material :
Steel
Mounting Angle :
Vertical
Series :
627-C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination :
Solder
Backset Spacing :
Color :
Black
Mounting Style :
Threaded Standoff
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Number of Positions :
13 Position
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
Copper
Shell Plating :
Nickel
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Datasheets
627-13W6224-4NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6224-4NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-13W6224-4NC pinout, 627-13W6224-4NC datasheet PDF, 627-13W6224-4NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6224-4NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W6224-4NC
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 13W6 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-13W6224-4NC Overview
627-13W6224-4NC Features
627-C series
627-13W6224-4NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W6224-4NC D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP