627-13W6224-3T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W6224-3T1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Shell Plating :
Tin
Package :
Tray
Contact Finish Thickness :
Flash
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Form :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage Rating :
125 V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Gender :
Male
Shell Material :
Steel
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Contact Type :
Signal and Power
Ingress Protection :
Insulation :
Insulated
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating :
30 A
Series :
627-C
Termination :
Solder
Color :
Black
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Positions :
13 Position
Mounting Angle :
Vertical
Termination Style :
Solder Cup
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
627-13W
Contact Finish :
Gold
Mounting Style :
Through Hole
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Arrangement :
13W6
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Material :
Copper
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
627-13W6224-3T1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6224-3T1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-13W6224-3T1 pinout, 627-13W6224-3T1 datasheet PDF, 627-13W6224-3T1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6224-3T1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W6224-3T1
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 13W6 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-13W6224-3T1 Overview
627-13W6224-3T1 Features
627-C series
627-13W6224-3T1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W6224-3T1 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP