627-13W6224-3N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W6224-3N1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation :
Insulated
Voltage Rating :
125 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
13 Position
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Signal and Power
Current Rating :
30 A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Wire Gauge :
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Connector Style :
D-Sub, Combo
Ingress Protection :
Termination :
Solder
Series :
627-C
Shell Plating :
Nickel
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Backset Spacing :
Contact Finish Thickness :
Flash
Base Product Number :
627-13W
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Angle :
Vertical
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Form :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Style :
Through Hole
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Package :
Tray
Product Status :
Active
Contact Arrangement :
13W6
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Material :
Steel
Termination Style :
Solder Cup
Color :
Black
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Gender :
Male
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Datasheets
627-13W6224-3N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6224-3N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-13W6224-3N1 pinout, 627-13W6224-3N1 datasheet PDF, 627-13W6224-3N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6224-3N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W6224-3N1
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 13W6 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-13W6224-3N1 Overview
627-13W6224-3N1 Features
627-C series
627-13W6224-3N1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W6224-3N1 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP