627-13W6224-2N3
Mfr.Part #
627-13W6224-2N3
Description
CONN D-SUB PLUG 13P PNL MNT SLDR
Mounting Style :
THREADED INSERT
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Package :
Tray
Shell Material :
Steel
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Voltage Rating :
125 V
Features :
Grounding Indents, Shielded
Current Rating :
20 A
Insulation :
Insulated
Flash
Shell Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
Copper
13W6
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Positions :
13 Position
4 (DC, C) - 13W6
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
627-13W6224-2N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6224-2N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-13W6224-2N3 pinout, 627-13W6224-2N3 datasheet PDF, 627-13W6224-2N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6224-2N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W6224-2N3
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 13W6 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-13W6224-2N3 Overview
627-13W6224-2N3 Features
627-C series
627-13W6224-2N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W6224-2N3 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP