627-13W6224-1ND
Mfr.Part #
627-13W6224-1ND
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS VERT SLDR
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Material :
Copper
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Plating :
Nickel
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Active
Shell Material :
Steel
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Flange Feature :
Board Side (M3)
Insulation :
Insulated
Voltage Rating :
125 V
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Tray
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Positions :
13 Position
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Male
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating :
10 A
Datasheets
627-13W6224-1ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6224-1ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-13W6224-1ND pinout, 627-13W6224-1ND datasheet PDF, 627-13W6224-1ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6224-1ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W6224-1ND
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 13W6 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-13W6224-1ND Overview
627-13W6224-1ND Features
627-C series
627-13W6224-1ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W6224-1ND D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP