627-13W6222-4N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W6222-4N1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Features :
Grounding Indents, Shielded
Current Rating :
40 A
Contact Form :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Signal and Power
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Contact Arrangement :
13W6
Base Product Number :
627-13W
Gender :
Male
Termination Style :
Solder Tail
Color :
Black
Voltage Rating :
125V
Mounting Angle :
Vertical
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Style :
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Package :
Tray
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
13 (7 + 6 Power)
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Wire Gauge :
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Finish :
Gold
Series :
627-C
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Rows :
2
Datasheets
627-13W6222-4N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6222-4N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-13W6222-4N1 pinout, 627-13W6222-4N1 datasheet PDF, 627-13W6222-4N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6222-4N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W6222-4N1
627-13W6222-4N1 Overview
627-13W6222-4N1 Features
627-C series
627-13W6222-4N1 Applications
There are a lot of EDAC
627-13W6222-4N1 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP