627-13W6222-3N1
Mfr.Part #
627-13W6222-3N1
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS SLDR CUP
Shell Plating :
Nickel
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Contact Arrangement :
13W6
Shell Material :
Steel
Current Rating :
30 A
Termination Style :
Solder Tail
Voltage Rating :
125 V
Contact Finish Thickness :
Flash
Wire Gauge :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
13 Position
Mounting Style :
Through Hole
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Datasheets
627-13W6222-3N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6222-3N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-13W6222-3N1 pinout, 627-13W6222-3N1 datasheet PDF, 627-13W6222-3N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W6222-3N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W6222-3N1
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 4 (DC, C) - 13W6 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-13W6222-3N1 Overview
627-13W6222-3N1 Features
627-C series
627-13W6222-3N1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W6222-3N1 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP