627-13W3624-7NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W3624-7NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Color :
Black
Contact Type :
Coax and Signal
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Package :
Tray
Contact Material :
Copper
Voltage Rating :
125 V
Mounting Style :
THREADED INSERT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions :
13 Position
Flange Feature :
Board Side (M3)
Termination Style :
Solder Cup
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Form :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Steel
Gender :
Male
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Wire Gauge :
Insulation :
Insulated
Series :
627-C
Number of Rows :
2
Contact Arrangement :
13W3
Backset Spacing :
Base Product Number :
627-13W
Shell Plating :
Nickel
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish :
Gold
Mounting Angle :
Vertical
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ingress Protection :
Datasheets
627-13W3624-7NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W3624-7NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-13W3624-7NA pinout, 627-13W3624-7NA datasheet PDF, 627-13W3624-7NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W3624-7NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W3624-7NA
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Coax and Signal Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-13W3624-7NA Overview
627-13W3624-7NA Features
627-C series
627-13W3624-7NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W3624-7NA D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP