627-13W3624-2ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W3624-2ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating :
20 A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Color :
Black
Gender :
Male
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Material :
Steel
Series :
627-C
Contact Material :
Copper
Mounting Style :
THREADED INSERT
Voltage Rating :
125 V
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Termination Style :
Solder Cup
Wire Gauge :
Base Product Number :
627-13W
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Positions :
13 Position
Contact Form :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Termination :
Solder
Contact Type :
Signal and Power
Backset Spacing :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Package :
Tray
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Arrangement :
13W3
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Plating :
Nickel
Mounting Angle :
Vertical
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Insulation :
Insulated
Ingress Protection :
Datasheets
627-13W3624-2ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W3624-2ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-13W3624-2ND pinout, 627-13W3624-2ND datasheet PDF, 627-13W3624-2ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W3624-2ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W3624-2ND
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-13W3624-2ND Overview
627-13W3624-2ND Features
627-C series
627-13W3624-2ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W3624-2ND D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP