627-13W3624-1TD
Mfr.Part #
627-13W3624-1TD
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS VERT SLDR
Black
Current Rating :
10 A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
125 V
Ingress Protection :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Plating :
Tin
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
13 Position
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Type :
Signal and Power
Insulation :
Insulated
Contact Material :
Copper
Termination :
Solder
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
30.0µin (0.76µm)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Material :
Steel
Datasheets
627-13W3624-1TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W3624-1TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-13W3624-1TD pinout, 627-13W3624-1TD datasheet PDF, 627-13W3624-1TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W3624-1TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W3624-1TD
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-13W3624-1TD Overview
627-13W3624-1TD Features
627-C series
627-13W3624-1TD Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W3624-1TD D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP