627-13W3622-5T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W3622-5T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
125V
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Form :
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax)
Mounting Style :
THREADED INSERT
Termination :
Solder Cup
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
627-13W
Termination Style :
Solder Tail
Color :
Black
Wire Gauge :
Number of Rows :
2
Contact Arrangement :
13W3
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Series :
627-C
Gender :
Male
Mounting Angle :
Vertical
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Features :
Grounding Indents, Shielded
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing :
Contact Type :
Coax and Signal
Current Rating (Amps) :
Contact Finish :
Gold
Datasheets
627-13W3622-5T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W3622-5T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-13W3622-5T2 pinout, 627-13W3622-5T2 datasheet PDF, 627-13W3622-5T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W3622-5T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W3622-5T2
627-13W3622-5T2 Overview
627-13W3622-5T2 Features
627-C series
627-13W3622-5T2 Applications
There are a lot of EDAC
627-13W3622-5T2 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP