627-13W3224-3T4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W3224-3T4
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Shell Plating :
Tin
Gender :
Male
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Angle :
Vertical
Insulation :
Insulated
Contact Plating :
Gold
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
13 Position
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
627-C
Package :
Tray
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Form :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Termination :
Solder
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Termination Style :
Solder Cup
Base Product Number :
627-13W
Current Rating :
30 A
Wire Gauge :
Mounting Style :
Threaded Standoff
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Steel
Color :
Black
Contact Arrangement :
13W3
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Datasheets
627-13W3224-3T4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W3224-3T4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-13W3224-3T4 pinout, 627-13W3224-3T4 datasheet PDF, 627-13W3224-3T4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W3224-3T4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W3224-3T4
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-13W3224-3T4 Overview
627-13W3224-3T4 Features
627-C series
627-13W3224-3T4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W3224-3T4 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP