627-13W3222-1N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-13W3222-1N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13P PNL MNT
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Arrangement :
13W3
Wire Gauge :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Product Status :
Active
Termination :
Solder Cup
Number of Rows :
2
Termination Style :
Solder Tail
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Gender :
Male
Series :
627-C
Package :
Tray
Contact Material :
Copper
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Form :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation :
Insulated
Features :
Grounding Indents, Shielded
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Color :
Black
Shell Material :
Steel
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
Mounting Angle :
Vertical
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
13 Position
Base Product Number :
627-13W
Ingress Protection :
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
10 A
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Datasheets
627-13W3222-1N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W3222-1N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-13W3222-1N2 pinout, 627-13W3222-1N2 datasheet PDF, 627-13W3222-1N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-13W3222-1N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-13W3222-1N2
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Panel Mount Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-13W3222-1N2 Overview
627-13W3222-1N2 Features
627-C series
627-13W3222-1N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-13W3222-1N2 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP