627-11W1624-2N6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-11W1624-2N6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Product Status :
Active
Contact Arrangement :
11W1
Wire Gauge :
Gender :
Male
Termination Style :
Solder Cup
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
125 V
Insulation :
Insulated
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Plating :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions :
11 Position
Shell Material :
Steel
Package :
Tray
Series :
627-C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Base Product Number :
627-11W
Mounting Angle :
Vertical
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mounting Style :
Threaded Standoff
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Current Rating :
20 A
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Backset Spacing :
Contact Type :
Signal and Power
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
627-11W1624-2N6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1624-2N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-11W1624-2N6 pinout, 627-11W1624-2N6 datasheet PDF, 627-11W1624-2N6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1624-2N6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-11W1624-2N6
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-11W1624-2N6 Overview
627-11W1624-2N6 Features
627-C series
627-11W1624-2N6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-11W1624-2N6 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP