627-11W1622-1T2
Mfr.Part #
627-11W1622-1T2
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Power
Number of Positions :
11 Position
Termination Style :
Solder Tail
Contact Form :
Current Rating :
10 A
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Features :
Grounding Indents, Shielded
Voltage Rating :
125 V
Mounting Style :
THREADED INSERT
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Shell Plating :
Tin
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
627-11W1622-1T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1622-1T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, 627-11W1622-1T2 pinout, 627-11W1622-1T2 datasheet PDF, 627-11W1622-1T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1622-1T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-11W1622-1T2
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount Copper Gold Steel, Tin Plated
627-11W1622-1T2 Overview
627-11W1622-1T2 Features
627-C series
627-11W1622-1T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-11W1622-1T2 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP