627-11W1224-7NE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-11W1224-7NE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Coax and Signal
Gender :
Male
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Package :
Tray
Insulation :
Insulated
Contact Material :
Copper
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Threaded Standoff
Shell Material :
Steel
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Product Status :
Active
Series :
627-C
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Shell Plating :
Nickel
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Termination :
Solder
Backset Spacing :
Mounting Angle :
Vertical
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Ingress Protection :
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Arrangement :
11W1
Connector Style :
D-Sub, Combo
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Number of Positions :
11 Position
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Base Product Number :
627-11W
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
627-11W1224-7NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1224-7NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-11W1224-7NE pinout, 627-11W1224-7NE datasheet PDF, 627-11W1224-7NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1224-7NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-11W1224-7NE
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Coax and Signal Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-11W1224-7NE Overview
627-11W1224-7NE Features
627-C series
627-11W1224-7NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-11W1224-7NE D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP