627-11W1224-5N3
Mfr.Part #
627-11W1224-5N3
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT SLDR
Flash
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Plating :
Voltage Rating :
125 V
Base Product Number :
627-11W
Mounting Style :
THREADED INSERT
Number of Positions :
11 Position
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Plating :
Nickel
Contact Type :
Coax and Signal
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mounting Angle :
Vertical
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Solder Cup
Backset Spacing :
Insulation :
Insulated
Wire Gauge :
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Tray
Shell Material :
Steel
Contact Arrangement :
11W1
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Datasheets
627-11W1224-5N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1224-5N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-11W1224-5N3 pinout, 627-11W1224-5N3 datasheet PDF, 627-11W1224-5N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1224-5N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-11W1224-5N3
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Coax and Signal Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-11W1224-5N3 Overview
627-11W1224-5N3 Features
627-C series
627-11W1224-5N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-11W1224-5N3 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP