627-11W1224-4N1
Mfr.Part #
627-11W1224-4N1
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS VERT SLDR
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
11 (10 + 1 Power)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Type :
Signal and Power
Wire Gauge :
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
125V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
627-11W1224-4N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1224-4N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-11W1224-4N1 pinout, 627-11W1224-4N1 datasheet PDF, 627-11W1224-4N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1224-4N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-11W1224-4N1
Plug, Male Pins Through Hole 11 (10 + 1 Power) Positions Solder
627-11W1224-4N1 Overview
627-11W1224-4N1 Features
627-C series
627-11W1224-4N1 Applications
There are a lot of EDAC
627-11W1224-4N1 Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP