627-11W1224-1TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-11W1224-1TC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Style :
Threaded Standoff
Insulation :
Insulated
Voltage Rating :
125 V
Product Status :
Active
Contact Form :
Package :
Tray
Gender :
Male
Ingress Protection :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Copper
Current Rating :
10 A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
11 Position
Shell Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Base Product Number :
627-11W
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
627-C
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Mounting Angle :
Vertical
Termination :
Solder
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Termination Style :
Solder Cup
Contact Arrangement :
11W1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Type :
Signal and Power
Backset Spacing :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Plating :
Tin
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
627-11W1224-1TC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1224-1TC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-11W1224-1TC pinout, 627-11W1224-1TC datasheet PDF, 627-11W1224-1TC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1224-1TC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-11W1224-1TC
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-11W1224-1TC Overview
627-11W1224-1TC Features
627-C series
627-11W1224-1TC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-11W1224-1TC D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP