627-11W1222-4NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-11W1222-4NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
627-11W
Shell Plating :
Nickel
Termination Style :
Solder Tail
Backset Spacing :
Color :
Black
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Arrangement :
11W1
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Style :
THREADED INSERT
Insulation :
Insulated
Package :
Tray
Product Status :
Active
Contact Form :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Ingress Protection :
Contact Material :
Copper
Gender :
Male
Contact Finish Thickness :
Flash
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
11 Position
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Plating :
Gold
Wire Gauge :
Series :
627-C
Current Rating :
40 A
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material :
Steel
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Type :
Signal and Power
Datasheets
627-11W1222-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1222-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-11W1222-4NA pinout, 627-11W1222-4NA datasheet PDF, 627-11W1222-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-11W1222-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-11W1222-4NA
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-11W1222-4NA Overview
627-11W1222-4NA Features
627-C series
627-11W1222-4NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-11W1222-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP