62151926-0-0-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
62151926-0-0-N
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Package :
Bulk
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Actuator Marking :
No Marking
Color - Actuator/Cap :
White
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Illumination Type, Color :
Voltage Rating - AC :
125 V
Circuit :
SPDT
Ingress Protection :
Actuator Type :
Concave (Curved)
Illumination Voltage (Nominal) :
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Current Rating (Amps) :
8A (AC)
Electrical Life :
50,000 Cycles
Series :
621
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.20mm x 12.90mm