62125429-0-0-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
62125429-0-0-N
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Mounting Feature :
Panel Mount
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.20mm x 12.90mm
Contact Current(AC)-Max :
4 A
HTS Code :
Electrical Life :
50,000 Cycles
Current Rating (Amps) :
8A (AC)
Insulation Resistance :
Switch Function :
On-On
Actuator Type :
Concave (Curved)
Body Breadth :
14.986 mm
Contact Function :
On-On
Circuit :
DPDT
Surface Mount :
No
Color - Actuator/Cap :
White
Package :
Bulk
Illumination Type, Color :
Voltage Rating - AC :
125 V
Ingress Protection :
Illumination Voltage (Nominal) :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Actuator Material :
Nylon
Switch Action :
Maintained
Termination Type :
Quick Connect
Features :
Actuator Length :
0.205 inch
Body Color :
Black
Actuator Color :
White
Reach Compliance Code :
Compliant
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Series :
621
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Body Length or Diameter :
20.955 mm
Product Status :
Active
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)