61127-5022LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
61127-5022LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
PC HDR WITH PCB
Manufacturer :
Product Category :
PC Card Sockets
Contact Finish :
Gold-Palladium
Termination :
SMD/SMT
Filter Feature :
No
Row Spacing :
1.27 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
MIL Conformance :
No
Housing Material :
Polymer
Connector Type :
Connector
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Pbfree Code :
yes
Height Above Board :
0.315 8.00mm
Current Rating :
500mA
Option :
GENERAL PURPOSE
Insertion, Removal Method :
Push In, Pull Out
Feature :
Card Guides
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Gold
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
68
Number of Rows :
2
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Card Type :
PCMCIA
Number of Positions :
68
Mounting Feature :
Reverse - Bottom
Insulation Resistance :
1GOhm
Orientation :
Straight
Voltage - Rated :
3.3V
Min Operating Temperature :
-55°C