61127-0022BLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
61127-0022BLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
ASSY PCMCIA HEADER TOP MOUNT
Manufacturer :
Product Category :
PC Card Sockets
Contact Finish Thickness :
19.7μin 0.50μm
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Contact Gender :
Male
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
HTS Code :
Connector Type :
Connector
MIL Conformance :
No
Series :
Number of Positions :
68
Insulation Resistance :
1GOhm
Voltage - Rated :
3.3V
Insertion, Removal Method :
Push In, Pull Out
Feature :
Card Guides
Current Rating :
500mA
Filter Feature :
No
Packaging :
Tray
Pbfree Code :
yes
Card Type :
PCMCIA
Orientation :
Straight
Pitch :
1mm
DIN Conformance :
Mount :
Edge, Surface Mount
Mixed Contacts :
Max Operating Temperature :
85°C
Row Spacing :
1.27 mm
Housing Material :
Polymer
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish :
Gold or Gold-Palladium
IEC Conformance :
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Card Edge Header
Total Number of Contacts :
68
Height Above Board :
0.315 8.00mm