61083-141402PLF
Mfr.Part #
61083-141402PLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PLUG 140POS SMD GOLD
Manufacturer :
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Positions :
140
Stack Height (Mating) :
5mm 9mm 13mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold
Series :
BergStak® 0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch :
0.031 0.80mm
Height Above Board :
0.185 4.70mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Plating :
Gold
Feature :
Board Guide
Number of Rows :
2
Datasheets
61083-141402PLF
Plug, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 140 Positions BergStak® 0.80mm Gold Solder
61083-141402PLF Overview
Packaging is in the form of Plug, Center Strip Contacts.An orange Tape & Reel (TR) case is used to package the product.This device has a Surface Mount mounting type.Specifically, it is one of the products in the BergStak® 0.80mm Series.In operation, Board Guide can be maintained as long as Board Guide is unchanged.A Surface Mount socket is required for the mounting of this part.
61083-141402PLF Features
BergStak® 0.80mm series