60MT160KB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
60MT160KB
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MTK
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 60A MTK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Additional Feature :
UL APPROVED
Pin Count :
6
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of Pins :
6
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Base Part Number :
60MT*KB
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Average Rectified Current :
60A
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Phases :
3
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
Output Current :
60A
Terminal Position :
UPPER
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Non-Repetitive Surge Current :
440A
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Diode Type :
Three Phase
Case Connection :
Isolated
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Current Rating :
60A
Package / Case :
MTK
Datasheets
60MT160KB
Three Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~150°C TJ 6-Termination 3-Phase MTK Bulk
60MT160KB Overview
Bridge rectifier has 6 pins.By using the base part number 60MT*KB, we can identify a number of related components.Basically, it is a MTK package-type electronic component.There is no mounting method for the device.At -40°C~150°C TJ, it operates normally.This device provides maximum design flexibilrectifiery since rectifier has a zero output current.
60MT160KB Features
6 pin count
MTK package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
60A output current
60MT160KB Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
60MT160KB applications of bridge rectifiers.
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A