600L6R8CT200T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
600L6R8CT200T
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0402
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
0.6mm
Thickness :
609.6μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
Width :
0.51mm
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Length :
1.02mm
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±0.25pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
11 Weeks
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
6.8pF
Number of Terminations :
2
Series :
ATC 600L
Datasheets
600L6R8CT200T
American Technical Ceramics 600L6R8CT200T
ATC 600L 6.8pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
600L6R8CT200T Overview
Programs on this device are of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm size/dimension.In addition, this ceramic capacitor features a MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
600L6R8CT200T Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm