600L110FT200T
Mfr.Part #
600L110FT200T
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 11PF 200V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
ATC 600L
Additional Feature :
MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
Length :
1.02mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Height :
600μm
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Weight :
652.039032μg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
200V
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
11pF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Width :
0.51mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
609.6μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Multilayer :
yes
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
11 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
600L110FT200T
American Technical Ceramics 600L110FT200T
ATC 600L 11pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)