600L100FT200T
Mfr.Part #
600L100FT200T
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 10PF 200V C0G/NP0 0402
SMD/SMT
Depth :
510μm
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
200V
Length :
1.02mm
Series :
ATC 600L
Dielectric :
Tolerance :
±1%
C0G
Additional Feature :
MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
Thickness :
609.6μm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Width :
0.51mm
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Capacitance :
10pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
600μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
600L100FT200T
American Technical Ceramics 600L100FT200T
ATC 600L 10pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)