600L0R7AT200T
Mfr.Part #
600L0R7AT200T
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 0.7PF 200V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Thickness :
609.6μm
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Additional Feature :
MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
Series :
ATC 600L
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
0.7pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Length :
1.02mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.05pF
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Imperial) :
Width :
0.51mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Height :
600μm
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
600L0R7AT200T
American Technical Ceramics 600L0R7AT200T
ATC 600L 0.7pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)