600F8R2JT250XT
Mfr.Part #
600F8R2JT250XT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 8.2PF 250V C0G/NP0 0805
Width :
1.24mm
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm
Length :
2.01mm
C0G NP0
Dielectric :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
Tolerance :
±5%
Thickness :
1.2954mm
Weight :
5.499807mg
Capacitance :
8.2pF
Series :
ATC 600F
Height :
1.3mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
600F8R2JT250XT
American Technical Ceramics 600F8R2JT250XT
ATC 600F 8.2pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)